widok z lotu ptaka na magazyny ProLogis Szczecin

Rekordowy popyt przy zachowaniu wysokiej aktywności po stronie podaży

Bardzo dobre wyniki po stronie popytu i podaży oraz najniższy od lat poziom pustostanów przy stabilnych stawkach czynszów to obraz sektora magazynowego w 2015 r. Rekordowy wolumen transakcji z 2014 został pobity. W ubiegłym roku łącznie wynajętych zostało 2,53 mln mkw., z czego ponad 60% stanowiły nowe umowy najmu. Wysoka aktywność najemców przełożyła się również na działania deweloperów, którzy oddali do użytku 920 tys. mkw. Efektem wysokiej dynamiki po stronie popytu jest niski poziom pustostanów, który na koniec roku wyniósł 4,8% i był o 5 p. p. niższy w porównaniu rok do roku. Wysoka aktywność na rynku najmu pozytywnie wpływa na rynek inwestycyjny, jak wynika z raportu przygotowanego przez AXI IMMO. (więcej…)

Hossa na polskim rynku powierzchni magazynowych trwa

Wzrost produkcji, eksportu i konsumpcji wewnętrznej pozytywnie przekłada się na wyniki na rynku powierzchni magazynowo-produkcyjnych w Polsce. Aktywność deweloperska nie słabnie. Obecnie w budowie jest 600 000 mkw., w pierwszych miesiącach roku poziom pustostanów spadł poniżej 6%, a łączny popyt przekroczył 625 000 mkw. wynika z raportu AXI IMMO. (więcej…)

North West Logistic ParkW ostatnich tygodniach dużą popularnością cieszy się jeden z nowocześniejszych magazynów w Szczecinie – North-West Logistic Park. Chcielibyśmy podsumować dwie najważniejsze umowy najmu jakie miały miejsce w ostatnim czasie.

Pierwszą umową najmu, o której chcielibyśmy wspomnieć jest umowa najmu zawiązana między Rohlig Suus Logistics a North-West Logistic Park w Szczecinie, to właśnie w tym obiekcie wynajęte zostało 2 tysiąse i siedemset metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej, która posiada klasę A. Rohlig to operator logistyczny działający w imieniu Cargotec, firmą pochodzącą z Finlandii, której usługi związane są z produkcją maszyn i podnośników. North-West Logistic jest magazynem, który posiada dodatkowe doki, bramy oraz rampy, które służą do bezpośredniego rozładunku przesyłek. (więcej…)

Magazynami BTS nazywamy obiekty, które zostały wybudowane według potrzeb klienta, są to tzw. obiekty szyte na miarę, z angielskiego. build to suit. Każdy tego typu magazyn jest od początku do końca przystosowany do specjalnych wymagań klienta. Zaletą takich magazynów jest to, że klient może wybrać sobie nawet odpowiednią lokalizację pod budowę, zwracając uwagę na wszelkie parametry logistyczne jakie obowiązują w danym regionie, dzięki temu może mieć on pewność, że jego magazyn będzie położony idealnie, dokładnie w takim miejscu jaki sobie wymarzył. Pod bydowę magazynu BTS wybiera się najczęściej taką lokalizację, która posiada jak najdoskonalsze parametry logistyczne. (więcej…)

W Szczecinie poszukiwane przez klientów magazyny mają różne wielkości. Wszystko zależy od rodzaju klienta.

Dla dużych firm magazyny muszą się charakteryzować przede wszystkim bardzo dużą powierzchnią najmu. No bo jak inaczej pomieścić w jednym obiekcie tyle produktów? Najemcy bardzo niechętnie dzielą towar pomiędzy kilka modułów magazynowych, raczej idą w kierunku ulokowania całego potencjału firmy w jednym magazynie. Przez to też deweloperzy powoli zaczynają tworzyć nowe, znacznie większe powierzchnie, które docelowo mają być magazynami do wynajęcia dla dużych firm z Polski i zagranicy. (więcej…)

Wiemy, że rynek magazynów w Szczecinie nie jest rynkiem zbyt dynamicznym, ale chcielibyśmy pokusić się o prorokowanie jego rozwoju, dlatego napiszemy o tym co kiedyś może mieć miejsce. Wiemy, że w Szczecinie magazyny do wynajęcia nie są często budowane, a istniejące centra logistyczne nie są rozbudowywane, wszystko opiera się w zasadzie tylko o stare już powstałe projekty, które dobrze się trzymają czekając na inwestorów. Są jednak widoczne zmiany i inwestycje, które mogą świadczyć o tym, że już wkrótce może dojść do powstania nowej siły na tutejszym rynku. Siły, dzięki której Panattoni rozbuduje jeden z większych parków logistycznych w tym rejonie. (więcej…)